Aloe vera

Aloe je rostlinou, jejíž tisíciletá historie je neuvěřitelně fascinující a zajímavá. Už ve starém Egyptě byla šťáva z této rostliny známa svými účinky na krásu, zdraví a dlouhý život. Dnes je známo přes 300 druhů Aloe, ne každá však vykazuje speciální „zázračné“ vlastnosti. Nejlepší účinky pro lidský organismus přináší Aloe Vera Barbadensis Miller. Její divoká krása a terapeutické vlastnosti jí přisoudily punc legendárnosti. Je skutečně jedním z nejúžasnějších darů přírody…

Botanicky patří do čeledi liliovitých. Daří se jí v subtropických a tropických oblastech, protože miluje sucho a vysoké teploty, Zajímavostí je, že pro své léčivé vlastnosti je známá na všech pěti kontinentech světa. Evropané ji donedávna používali pouze jako laxativum (projímadlo) v podobě prášku. Tyto vlastnosti jsou však soustředěny hlavně ve slupce listu aloe a tenké vrstvě vláken pod ní. Pro potřebu vnitřního a vnějšího užívání se zpracovává pouze čerstvý Aloe Vera gel, který se nachází uvnitř listu. Listy aloe se sklízí ručně, když dosahuje výšky 1 m a šířka listu 15 cm.

I když jsou pozoruhodné vlastnosti gelu z Aloe Vera stále předmětem zkoumání různých vědeckých pracovišť na celém světě, existuje již mnoho důkazů, že tento gel skutečně velice úspěšně a rychle hojí každodenní domácí poranění, jako jsou popáleniny a říznutí, poštípání hmyzem, zažívací a střevní potíže, alergie a ekzémy. Gel konzumovaný jako nápoj je stimulující a posilující. Díky zvlhčujícím, antibiotickým a bolest-tlumícím vlastnostem se gel z Aloe Vera přidává do kosmetiky, kde je celá škála výrobků. Ženy (i muži) používají aloe dlouhá léta v omlazovacích krémech, pleťových maskách, šamponech a jiných kosmetických přípravcích. Je vynikajícím prostředkem první pomoci.

Gel z Aloe Vera obsahuje více než 200 významných složek, které jsou zkombinovány přírodou k dokonalé harmonii tak, že účinky přítomných komponentů jsou zřejmě vlivem této harmonie umocňovány. Když byly prováděny pokusy oddělit některé složky gelu z Aloe Vera, samostatně ztrácely svoji unikátní potenci.

Gel má také adaptogenní vlastnosti, což znamená, že organizmy různých jedinců z něho využívají právě ty látky, které jim chybí. Proto se i účinek přípravku na osobu liší.

Je prokázaným faktem, že omlazuje, revitalizuje, čistí a hojí, má antibakteriální a desinfekční účinky. Vědecké studie potvrdily, že Aloe Vera ničí bakterie, viry a plísně nebo alespoň tlumí jejich růst. Výrazně podporuje tvorbu kožních buněk, zvyšuje regenerační schopnosti pokožky, posiluje imunitu organismu a příznivě působí na trávicí trakt. Významný emodin v laboratorních testech zabránil dělení rakovinných buněk a navodil v nich apoptózu, což je označení pro naprogramovanou smrt buňky. Naše tělo apoptózu využívá k odstranění nepotřebných, poškozených a „nenormálně“ se chovajících buněk.

Kožní onemocnění: akné, atopický ekzém, různé dermatitidy, lupénka (užívání jak vnitřní, tak i vnější aplikace), bércové vředy, popáleniny a opařeniny, podlitiny modřiny a hematomy, opary a pásový opar, mykózy, vypadávání vlasů, lupy.

Problémy způsobené přehnanou reakcí organismu: alergická a senná rýma, astma, alergie, revmatoidní artritida, osteoartróza, diabetes, ztráta pigmentu (vitiligo).

Poruchy zažívání: neprůchodnost střev, zácpa, pálení žáhy, problémy se slinivkou, žaludkem, žaludeční vředy, problémy se žlučníkem, Crohnova choroba a Ulcerózní kolitida, žloutenky.

Infekční nemoci: angína, zánět středního ucha, stafylokokové infekce.

V každé domácnosti se jistě najde lékárnička, která obsahuje bohatou sbírku léčiv. Leze něco na člověka? Sáhne tedy obvykle po léku. Ale přečtěte si přílohový leták jen obyčejného acylpyrínu. Určitě budete překvapeni jeho možnými nežádoucími účinky. Zkusme se nad přílišným užíváním léků zamyslet. Už naše děti mají spoustu toxinů v těle, a tak je čekají v dospělosti velké zdravotní problémy. Běžná antibiotika už nezabírají, přistupuje se k používání širokospektrálních antibiotik, jejichž užívání přináší další nežádoucí vedlejší účinky.  

Užívání Aloe Vera, na rozdíl od syntetických léků tyto vedlejší účinky nemá, není toxická. Aloe Vera dokáže proniknout pod pokožku díky přítomnosti ligninu, podporuje krevní srážlivost, urychluje hojení ran, napomáhá při odstraňování nemocné tkáně, potlačuje reprodukci virů, bakterií a plísní, hojí řezné rány, redukuje krvácení, potlačuje negativní projevy pokožky, snižuje intenzitu zánětlivých procesů, zmírňuje bolest. Aloe Vera podporuje energii člověka, moduluje jeho imunitu, čistí a udržuje průchodnost krevních kapilár. Stravou se dostávají do těla mnohé škodliviny, které se tam udržují velmi dlouhou dobu (např. hliník až 20 let). 

Kvalita produktů Aloe Vera pro orální užívání:

Nejnižší kvalita – Aloe Vera Extrakt = do10 % Aloe Vera

Nízká kvalita – Aloe Vera Drink = nad 10 %  Aloe Vera

Střední kvalita – Aloe Vera Šťáva = do 50 % Aloe Vera

Nejvyšší kvalita – Aloe Vera Gel = 90 – 98 % Aloe Vera                                                               

Některé živiny obsažené v Aloe Vera

Vitamin A je důležitý antioxidant, který ničí volné radikály. Podporuje růst a regeneraci tkání, vlasů a tvorbu kostí. Posiluje imunitní systém.

Vitamin B1 je nezbytný pro zdravou nervovou tkáň a správnou funkci srdečního a zažívacího systému. Důležitý při přeměně karbohydrátů na energii.

Vitamin B2 pomáhá vytvářet zdravou pokožku a červené krvinky. Nutný k uvolnění energie z potravy.

Vitamin B6 asistuje při štěpení proteinů na energii, nutný pro zdravou pokožku a imunitní systém.

Vitamin B12 se normálně vyskytuje pouze v mléčných a masných produktech. Nalézt jej v rostlině je opravdová vzácnost a proto se těší značné pozornosti vegetariánů. Zvyšuje hladinu energie, pomáhá při reakcích Krebsova cyklu, (nezbytné pro normální metabolismus energie).

Vitamin C je opět důležitý antioxidant, posiluje imunitní systém, podporuje zdravý vývoj buněk. Je potřebný při tvorbě tkáňových vláken.

Vitamin E pomáhá při růstu tkáně a udržování zdravé pokožky. Velmi silný antioxidant chránící buňky před volnými radikály. Stimuluje imunitní systém a hojení.

Vitamin M podporuje syntézu DNA/RNA a buněčné množení.

Minerální látky Aloe obsahuje přes dvacet hlavních minerálů, které jsou nezbytné pro lidský organismus.

Vápník je v těle nejvíce zastoupenou minerální látkou a je hlavním minerálem kostí a zubů. Zlepšuje komunikaci v nervovém systému, pomáhá normální funkci svalů.

Měď napomáhá zdravému růstu, spolu s ostatními minerály chrání tělo.

Chrom podporuje aktivitu enzymů a je využíván při tvorbě krve.

Hořčík hraje důležitou roli v metabolismu těla, pomáhá při absorpci vápníku a tvorbě zubů a kostí, nezbytný pro správné nervové impulsy a svalové kontrakce.

Mangan podporuje zdravý růst, je součástí tvorby kostí.

Zinek napomáhá hojení a zdravému růstu, bojuje proti volným radikálům, posiluje imunitní systém.

Železo společně s hemoglobinem uskutečňuje přenos kyslíku.

Fosfor pomáhá vápníku při zdravém růstu kostí.

Chlorid sodný je absolutně nezbytný k udržení normální rovnováhy vody v těle. Společně s draslíkem funguje jako jeden z regulátorů těla.

Draslík pracuje ve svalových buňkách a krevní plazmě.

Aminokyseliny jsou nezbytné pro růst a údržbu těla. Jsou často nazývány stavebním materiálem života. Stabilizovaný Aloe Vera gel obsahuje 18 z 22 aminokyselin našeho těla včetně všech osmi nezbytných, které náš organismus nemůže vyrobit. Aminokyseliny jsou vlastně proteinové stavební kostky pro nové buňky v kůži a tkáních.

Enzymy jsou látky bílkovinné povahy vyskytující se jen v živých organismech. Působí jako katalyzátory látkového a energetického metabolismu buňky. Pokaždé, když vložíte potravu do úst, zapojují se enzymy do práce.

Saponiny jsou rostlinné glykosidy vytvářející pěnu ve vodných roztocích a jsou využívány jako saponát a emulgátor. Mají přírodní čistící a antiseptické vlastnosti.

Mucinózní polysacharidy–MPS jsou stimulanty imunitního systému.

Aloe Vera Pomáhá od A do Z

A – alergie, afty, arterioskleróza, abscesy, astma, akné, artritida, aktivace vnitřních žláz a tělesných orgánů, antibakteriální účinky, antimykotikum, antiseptikum, antivirotikum

B – boule, bronchitida, bolest- zklidňování, bradavice, buňky – ochrana

D – diabetes, deprese, dezodorační účinky, dvanácterník – nádory, dásně – záněty

E – Epstein Barr virus (syndrom únavy), ekzémy a edémy

H – herpes, hemeroidy, horečka, hmyz – ochrana, holení – poranění

CH – chudokrevnost, chemoterapie – snížení následků,  cholesterol – snížení hladiny

I – imunita – posílení

J – játra – čištění

K – katar, krev – snížení hladiny cukru, krvácení – zástava, krvinky – zvyšování množství

L – leukémie, ledviny- zánět,  ledviny – aktivace,  látková výměna – aktivace, lupenka

M – mandle – zánět, menstruace – přílišné krvácení, močový měchýř – zánět

N – nadýmání, neurodermitis, neštovice , nos – infekce, nervy – posílení, nachlazení, nádory, nespavost, neplodnost v důsledku nepravidelné ovulace, nadváha a nevolnost

O – oční potíže, omrzliny, opary a obezita  

P – plísně psoriasis, prostata – zánět, paradentóza, pohmožděniny, průjem, píchnutí hmyzem, plíce – posílení, zápach z úst, překyselení, popáleniny, podvrtnutí , poševní záněty a mykózy, plané neštovice

R – radioaktivní záření – poškození, rentgenové záření – poškození, regenerace, řezné rány, rýma, růže

S – stařecké skvrny, sluneční záření – ochrana, sportování – poranění, slinivka břišní – zánět a aktivace, stres, svědění, skleróza, multiplex,  svaly – křeče, natržení,  střeva – odkyselení, odvod nečistot, stimulace , střeva – zánět

T – tuberkulóza , tumory, trávení – poruchy

U – úplavice , úpal, UV záření – ochrana, ústa – zánět sliznice, ucho – bolesti,  zánět středního ucha

V – vysoký krevní tlak, vyrážka  na rukách

Z – zácpa, zánětlivost – snížení, zhmožděniny, zuby – bolesti, žaludek – zánět, žaludeční vředy, žlázy – stimulace, zánět žil

Byly vyjmenovány snad všechny možné zdravotní účinky tohoto královského sukulentu, jedno je však jisté – Aloe je zejména v dnešní době civilizačních chorob dlouho hledaným prostředkem, od něhož lze opravdu očekávat mnohé a záleží jen na nás, zda se rozhodneme si účinky Aloe na sobě ověřit.

Prostřednictvím Aloe se nabízí možnost velmi žádoucí očistné kúry – detoxikace, úpravy zažívání, vyprazdňování, doplnění životně důležitých látek ve smyslu buněčné výživy.

Je však důležité upozornit na fakt, že je důležité vybrat produkt od výrobce, který svým moderním technologickým postupem garantuje nejvyšší obsah všech obsažených látek a především těch imunomodulačních, jako jsou především mucinózní polysacharidy – MPS.

Jak zjistit, který produkt z Aloe Vera je kvalitní?

To není zas až tak složité. Již před několika lety vznikla celosvětově uznávaná Mezinárodní vědecká rada pro aloe (IASC) www.iasc.org, kde lze v sekci certifikací zjistit, zda výrobce má tento certifikát na konečný produkt a ne jen třeba na surovinu. Další ceněnou certifikací je například Institut Freseniuse www.institut-fresenius.de