ČERVENÝ JETEL

Jetel červený nebo také jetel luční (Trifolium pratense) je známou léčivou bylinou našich předků. Dlouhou dobu se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí. Dnes se používá jako doplněk stravy pro vysoký obsah přírodních látek zvaných fytoestrogeny, které jsou strukturou příbuzné ženským pohlavním hormonům, známým také jako isoflavony. Tyto fytoestrogeny se ve stravě vyskytují jen zřídka a v malém množství. Vykazují estrogenní aktivitu a jsou spojeny s řadou pozitivních zdravotních účinků během menopauzy. Jako je zlepšení nálady, potlačení zrudnutí, zlepšení spánku, prevence řídnutí kostí, podpora kardiovaskulárního zdraví a zlepšení libida.

Menopauzu označujeme jako období přechodu mezi plodným rokem ženy a počátkem jejího senilního věku. Je to období mezi 45. a 60. rokem života.

Menopauza označuje krátké období posledního krvácení, které je stále řízeno funkcí vaječníků. Období, které považujeme za normální, je mezi 40 a 53 lety. U nás je průměrný věk 51,2 roku.

Lze jej užívat jako doplněk po 35. roce pro zlepšení psychické stability, pro kvalitnější sexuální život i pro oddálení stárnutí a spokojenosti sama se sebou nebo při premenstruačních bolestech bez ohledu na věk.

Ženy prožívají menopauzu prudčeji než muži, bohužel je to z velké části dáno podvědomím, které se v nich pěstovalo od dob jejich prababiček, že přechod je něco hrozného, že je řada nepříjemných problémů, které ho provázejí . V nedávné minulosti měly ženy pocit, že po přechodu již nemohou být sexuálně aktivní. Dnešní ženy mohou po přechodu nejen nadále zůstat atraktivní a sexuálně aktivní, ale mohou také zůstat zdravé s malými nebo žádnými obtížemi, pokud do svého jídelníčku začlení důležité prvky.

Klimakterické potíže, jako jsou návaly horka, pocení, nespavost atd., léčí mnoho žen hormonální substituční terapií . Pokud patříte nebo chcete být jednou z těchto žen, pak byste také měla vědět, že nedávný lékařský výzkum naznačuje, že dlouhodobé užívání hormonální terapie (více než 5 let) zvyšuje mimo jiné riziko rakoviny prsu .

Více žen v těchto dnech řeší tyto problémy jinou alternativou. Touto alternativou mohou být látky zvané fytoestrogeny, které jsou velmi blízké lidským pohlavním hormonům. Nejúčinnější z nich jsou isoflavony. Na trhu jsou ve formě doplňků stravy: sója, ploštěnka, čočka, len a isoflavony z červeného jetele.

Sója i ploštěnky, případně čočka a len jsou levnější (někdy geneticky modifikované), ale protože mají v sobě jen 2 isoflavony, mají i slabší a pomalejší účinky. V Evropě mnohem známější je jetel červený, který obsahuje 4 isoflavony, které jsou pro nás (evropskou populaci také mnohem „stravitelnější“, ale hlavně účinnější. Dá se samozřejmě získat i potravou, kde se tráví spolu s tuky ve střevech. Připočteme-li pozitivní vliv extraktu z červeného jetele na prevenci rakoviny prsu, osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění, vychází červený jetel velmi příznivě.

Je možné, že ženy řeknou, že před časem vyzkoušely přírodní preparáty a téměř vůbec nefungovaly. To se může stát. Před časem byly na trhu pouze přírodní produkty tzv. první generace, založené převážně na „včelích“ produktech. Tyto přípravky jsou však nyní překonány a na pomoc přichází třetí generace přípravků v čele s isoflavony, jejichž účinnost je již respektována částí lékařské komunity. Na 11. světovém kongresu o menopauze v roce 2005 odborná veřejnost jasně vyjádřila svůj postoj k červenému jetele a potvrdila, že je mnohem víc než jen mírnou alternativou pro potíže s přechodem.

V laboratoři prof. Jungbauera na Biotechnologické fakultě Vídeňské univerzity se v posledních letech systematicky zkoumají přípravky pro „léčbu menopauzálního syndromu“. Testované přípravky vykazovaly výrazné rozdíly v účinku, přičemž nejlépe hodnocené přípravky obsahovaly extrakt z jetele červeného.

Pro ještě větší účinek isoflavonů je výhodné kombinovat je s vitamínem D, vápníkem a hořčíkem, kde dochází k další ochraně před osteoporózou a žilním systémem.