Karotenoidy

Vyskytují se v rostlinách jako fotosyntetická barviva, která dodávají některému ovoci a zelenině jejich sytě červenou, oranžovou nebo žlutou barvu. Karotenoidy jsou přírodní antioxidanty, které bojují proti některým chorobám. Spolehlivě lze využít jejich účinku v kombinovaných potravinových doplňcích.

Přestože až dosud bylo v potravě identifikováno přes 600 karotenoidových barviv, lidský organismus jich umí využít pouze šest. Které to jsou?

  • beta-karoten
  • alfa-karoten
  • kryptoxantin
  • lykopen
  • Lutein
  • zeaxantin

Karotenoidy se sice vyskytují v nejrůznějším ovoci i zelenině, ale potraviny s jejich největší koncentrací nemusí být právě součástí vašeho jídelníčku. Alfa-karoten je obsažen v mrkvi a dýni, lykopen je v nadbytku v červených plodech, například ve vodním melounu, červeném grapefruitu, červeném rybízu,arónie. Lykopen a zeaxantin jsou hojné v tmavozelené zelenině, dýni a červených paprikách. Kryptoxantin je obsažen v mangu, pomerančích, meruňkách a broskvích. K prevenci určitých chorob jsou nejvhodnější doplňky poskytující směs všech šesti klíčových karotenoidů.

Karotenoidy mohou snižovat riziko určitých typů rakoviny včetně rakoviny prostaty a rakoviny plic. Mohou poskytovat ochranu před chorobami srdce. Karotenoidy zpomalují vývoj makulární degenerace. Zvyšují celkovou imunitu.

Hlavní příznivý účinek karotenoidů spočívá v jejich antioxidačních schopnostech. Antioxidanty jsou látky chránící buňky před poškozením nestabilními molekulami kyslíku, tzv. volnými radikály. Ačkoli jsou si karotenoidy podobné, každý z nich účinkuje specificky na určitou tkáň. Navíc se alfa-katoren a kryptoxantin může v těle přeměnit na vitamín A,  ale ne v takové míře jako beta-karoten.

Karotenoidy mohou poskytovat ochranu proti určitým druhům rakoviny pravděpodobně tím, že omezují abnormální růst buněk. Například lykopen potlačuje vznik nádoru prostaty. Lykopen je pravděpodobně účinný i proti nádoru žaludku a zažívacího traktu. Studie prokazují, že vysoký příjem alfa-karotenu, luteinu a zeaxantinu snižuje riziko nádoru plic a že kryptoxantin a alfa-karoten snižují riziko vzniku nádoru děložního hrdla. Karotenoidy pravděpodobně pomáhají i v boji proti srdečním chorobám. Vědci se domnívají, že všechny karotenoidy, zvláště alfa-karoten a lykopen, blokují tvorbu škodlivého cholesterolu, který může vést k srdečním příhodám a jiným cévním chorobám.

Karotenoidy lutein a zeaxantin podporují ostré vidění absorpcí škodlivých ultrafialových paprsků a neutralizováním volných radikálů na oční sítnici. To pravděpodobně pomáhá snižovat riziko makulární degenerace a poruch zraku spojených s věkem, které jsou hlavní příčinou slepoty u starších lidí. Jiné karotenoidy pravděpodobně brání poškození oční čočky a snižují tak riziko katarakty. Předběžné studie rovněž naznačují spojení mezi nízkými hladinami karotenoidů a menstruačními poruchami. Jiné studie opět ukazují, že i v počátečních stádiích onkologického onemocnění může dieta s vysokým obsahem karotenoidů poněkud zlepšit prognózu.