Co je komplementární medicína

Termín komplementární medicína (anglicky complementary medicine) hovoří o tom, že mnohé nekonvenční postupy nejsou nasazovány místo standardních, nýbrž že je doplňují a že mají podpořit účinek vědecké medicíny či mají na léčbu navázat (především fytofarmaka, masáže, reiki, v určitých případech akupunktura, atd.). Komplementární (doplňková) medicína je využívána spolu s klasickou k doplnění základních metod léčby. Vhodně zvolené doplňkové metody mohou podpořit úspěch klasické terapie.

Vzrůst komplementární medicíny

V nedávné minulosti nastal nárůst počtu osob, které se pokoušejí nalézt komplementární metodu ke zlepšení svého zdraví a celkové pohody. Proto tedy došlo k regeneraci a rozvinutí mnoha druhů tradiční terapie a léčby.

Od konce 20. století již lidé nevidí západní medicínu jako jedinou možnost zdravotní péče. Komplementární terapie jsou stále dostupnější. Podle některých studií provedených po celém světě je nepopíratelný nárůst zájmu o komplementární medicínu. Například dvě třetiny australského obyvatelstva, z nichž je většina žen a/nebo více vzdělaných lidí, užívají nějakou variantu komplementární medicíny. V roce 1990 ukázal průzkum ve Spojených státech, že tam bylo uskutečněno více návštěv u alternativních lékařů než u klasických lékařů. Další studie poukázala na to, že v r. 1997 10 % další široké veřejnosti navštívilo alternativního lékaře. V roce 1995 průzkum ve Spojeném království ukázal, že polovina veřejnosti používala komplementární terapie a že 75 % navštívilo alternativního lékaře v minulých 12 měsících.

Podle dalšího průzkumu se minimálně každý třetí onkologický pacient snaží využít kromě klasické (konvenční) medicínské léčby také komplementární (doplňkovou) léčebnou metodu. Tento zájem je možno sledovat i u mnoho soukromých pojišťoven z vyspělých zemí, které stále více zařazují některé nekonvenční služby do katalogu péče.

Komplementární medicína vstoupila již do současné klinické medicíny. Zařadila se k metodám, kterými lze ovlivňovat do určité míry úspěch terapie, a tak o ní uslyšíme stále více a více.