Omega 3

Co jsou to vlastně OMEGA-3 nenasycené mastné kyseliny?

OMEGA-3 nenasycené mastné kyseliny – tuky z mořských ryb – jsou tzv. esenciální, pro lidský organismus nepostradatelné látky. Tělo si je neumí vyrobit samo, proto je musí získávat z vhodné stravy nebo ve formě potravinových doplňků. Mají nezastupitelný vliv na vývoj a správnou funkci mozku, podporují rozvoj imunitního systému a mají vliv na celkovou vitalitu dětí.

•Mají prokazatelně pozitivní vliv na srdce a cévy, na správnou činnost kardiovaskulárního systému a snižují hladinu cholesterolu.

•Mají pozitivní vliv na pohybový aparát, zejména na klouby a chrupavky.

•Podle nejnovějších poznatků působí významně na činnost mozku. U dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí a pomáhají udržovat koncentraci, v dospělém věku zpomalují stárnutí mozku spojené s vývojem Alzhaimerovy choroby.

•Podle odborníků na výživu omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou významné již v období těhotenství. Objevují se informace, že děti, jejichž maminky mají ve stravě dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin, se snadněji učí mluvit a mívají větší slovní zásobu. U těchto dětí se také hovoří o větší ostrosti vidění, která souvisí s prostorovou orientací nebo schopností uchopovat předměty. V průběhu těhotenství čerpá plod omega-3 nenasycené mastné kyseliny z placenty, po narození dítěte je nejdůležitějším zdrojem právě mateřské mléko.

•Příznivě ovlivňují imunitní systém. Snižují riziko vzniku atopických ekzémů a astmatu u dětí.

•Jsou důležité již v těhotenství, u plodu podporují správný vývoj mozku a nervové soustavy a jsou důležité i po narození pro zdravý vývoj kojenců.

•Omega 3 nenasycených mastných kyseliny jsou přírodním produktem, bezpečným a vhodný i pro dlouhodobé užívání s bohatým spektrem pozitivních zdravotních účinků.

Základními zástupci omega 3 nenasycených mastných kyselin jsou:

Kyselina dokosahexaenová – DHA

– pomáhá udržovat zdravé srdce a pružné cévy, pomáhá při prevenci mozkových příhod a srdečních infarktů. Udržuje pružné, zdravé klouby a chrupavky, působí preventivně na rozvoj osteoartritidy. Snižuje výskyt alergických onemocnění, zejména astmatu a atopického ekzému.

Kyselina eikosapentaenová – EPA

– pomáhá udržovat zdravé srdce a pružné cévy, pomáhá při prevenci mozkových příhod a srdečních infarktů. Udržuje pružné, zdravé klouby a chrupavky, působí preventivně na rozvoj osteoartritidy. Snižuje výskyt alergických onemocnění, zejména astmatu a atopického ekzému.

Kyselina alfa-linolenová – ALA 

– zdrojem je lněný, pupalkový, olivový, řepkový a sojový olej, dýňová semínka a tmavá listová zelenina. Je důležitá zejména pro řízení a souhru životních procesů v organismu, správnou funkci buněčných stěn, nervů, imunity a srdečně-cévního systému, slouží také jako zdroj energie. Děti v průběhu kojení mívají dostatek ALA v organismu, pokud jí matka stravu obsahující přiměřené množství této látky. U dospělých je vhodné denně přijmout okolo 2 gramů kyseliny alfa-linolenové.

Zjistěte, jaká Omega 3 je pro vás ta nejlepší!

Online laboratoř – Omega 3 

Spuštění videa proklikem obrázku na YOUTUBE.COM