Polyfenoly

Je označení velmi různorodých látek, proto i jejich účinek je různý. Obecně působí jako antioxidanty a patří k nejúčinnějším přírodním látkám působícím proti volným radikálům, jaké kdy byly u přírodních antioxidačních  sloučenin  zaznamenány. Vyskytují se v zelenině a ovoci. Ze zeleniny je na polyfenoly nejbohatší brokolice, nejchudší cuketa. U ovoce byly nejvyšší koncentrace zjištěny u černého rybízu, nejnižší v nektarinkách.

Polyfenoly,  jenž  jsou obsaženy např. v hroznech červeného vína, višních, švestkách, šípcích a jablkách,  se rovněž považují za esenciální výživné látky se širokým spektrem použití.

Bezinky byly také proto dříve považovány za „domácí lékárnu německých sedláků“.

Také trnka (nebo slivoň) se dlouho považovala za posilující prostředek.

Zvláště bobule jako ostružiny, maliny, rybíz, jahody, borůvky nebo  boysenberry (kříženec maliny a ostružiny) obsahují cenné antokyany. Arónie obsahuje nejen spoustu vitamínů, ale má také zvláště vysoký obsah antokyanů.

Polyfenoly lze rozdělit na:

  • fenolové kyseliny (kyselina benzoová a její deriváty, k. galová a k. allagová)
  • flavonoidy (flavonoly, flavony, isoflavony, flavanony, antokyanidiny, flavanoly)
  • stilbeny (resveratrol)
  • lignany (matairesinol, sekoisolariciresinol)

Účinek polyfenolů

V našich buňkách probíhá nespočetně reakcí a procesů, které jsou pro náš život nezbytné. Tyto reakce jsou však zároveň zdrojem vedlejších produktů zvaných volné radikály, které můžou oxidací poškodit nebo zcela zničit zdravé tělní buňky. Proto naše tělo spoléhá na antioxidanty, které s těmito volnými radikály reagují. Tímto chrání buňky před poškozením, které může vést až k chorobám jako je rakovina, srdeční onemocnění, ale je také součástí přirozeného procesu stárnutí organismu. Dostatečný přísun antioxidantů v naší stravě nám zajistí lepší ochranu před těmito chorobami a pomůže zpomalit stárnutí organismu.

Zmírnění poškozování našich buněk

Flavonoidy z potravin rostlinného původu, pomáhají zpomalovat proces přirozeného stárnutí a pomáhají chránit naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, tlumit kardiovaskulární a nádorová onemocnění, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

Působení proti ucpávání cév

Existují dva typy cholesterolu, HDL – pro naše zdraví příznivý a LDL, který je naopak škodlivý. Pokud LDL cholesterol začne oxidovat, vzrůstá riziko vytvoření plaku na stěnách cév. U flavonoidů, kam řadíme i flavanoly, byla prokázána antioxidační schopnost, která snižuje riziko oxidace LDL cholesterolu.

Snížení „lepivosti“ krevních destiček

Flavonoidy pomáhají snižovat aktivitu krevních destiček, což umožňuje volnější průtok krve a redukuje se tak riziko jejich slepování v krevním řečišti.