HOUBA REISHI - latinsky Ganoderma lucidum

Podle starých čínských spisů se už před 4 000 lety užívala jako lék. V antické Číně ji zařadili jako cennější než ginseng (žen šen). Její použití bylo vyhrazeno pouze pro císaře v jihovýchodní Asii, Japonsku a Číně.

Téměř vše, co se tehdy vědělo a popsalo o účincích reishi, bylo současnými vědeckými studiemi exaktně změřené, dokázané a potvrzené. I proto je často nazývána jako tzv. „zázračná houba“ nebo „božská houba nesmrtelnosti“.

Obecná charakteristika REISHI

Houba Reishi se vyskytuje v různých variantách (červená, fialová, modrá, žlutá, černá a bílá), z nichž nejcennější je – pro terapeutické účely – uznávaná barva červená. Na povrchu houby se nacházejí bělavé póry, které následkem stárnutí jedince mění barvu na brunátně hnědou. Nožička má podobu zohýbané, lesklé, červené trubičky, velikosti od 50-120 x 10-20mm. Vyskytují se také jedinci nemající nožičku, u kterých je klobouček přirostlý přímo k podloží. Spóry houby Reishi jsou oválného tvaru, žlutohnedé barvy a jsou nejvíce aktivní farmakologickou částí houby. Vykazují přibližně 75 krát vyšší aktivitu ve vztahu k plodnicím. Ganoderma se vyskytuje především na mrtvých větvích listnatých stromů. V přírodě se vyskytuje poměrně zřídka, je možné ji nalézt v Asii, Jižní Americe, Evropě a v Severní Americe. V součastnosti je houba pěstována v přísně stanovených podmínkách, simulující prostředí pralesů staré Číny. Díky tomu se dnes můžeme léčit stejným způsobem jako kdysi bohem vyvolení císaři.

Obsahuje

Má velké množství látek mimořádných vlastností a v tradiční čínské medicíně se využívá jako jedno z nejcennějších terapeutik. Obsahuje všech 8 základních aminokyselin, triterpeny, adenosin a zároveň má vysoký obsah železa, selenu, vitaminu B. Právě díky tomuto složení má protinádorové vlastnosti, potlačuje příznaky alergií, působí protizánětlivě a funguje jako prevence proti bakteriálním a virovým onemocněním. Její vysoký obsah polysacharidů výrazně posiluje imunitní systém. V Japonsku se proto reishi používá i  jako léčba onkologických nemocí nebo jako součást následné radio nebo chemoterapie terapie.

Ještě zdaleka nejsou všechny účinné látky analyzované, s většinou z nich však už byly uskutečněny klinické zkoušky a některé se ukázaly jako vysoce účinné. Mimořádně aktivní jsou zvláště polysacharidy a triterpény. 

Polysacharidy vyvolávají v imunitním systému zvýšenou aktivitu makrofág – u nich byl vícekrát prokázaný účinek tlumení nádorů a stabilizace imunity. Reishi disponuje jedněmi z nejúčinnějších bioaktivních polysacharidů, které se dosud podařilo najít v léčivých rostlinách.

Triterpény mají účinky snižující tlak krve a antialergické účinky. 

Adenosin tlumí shluk krevních destiček, působí na rozšíření periférních cév a všeobecně na vegetativní nervový systém, který je spoluodpovědný za léčivý a preventivní účinek reishi při migréně a při poruchách prokrvení koronárních a periférních cév.

Využití REISHI při léčbě a prevenci

Nádorová onemocnění mohou zvěstovat příchod nové éry při prevenci a léčbě rakoviny. Nádorová onemocnění mohou zvěstovat příchod nové éry při prevenci a léčbě rakoviny.

Protirakovinné účinky má Ganoderma díky polysacharidům, obsaženým v jejím složení. Jsou složeny z milionů atomů, což způsobuje, že jsou těžce osvojitelné organismem člověka. Díky použití vitamínu C je možné snížit jejich hladinu a zjednodušit tak jejich asimilaci. Polysacharidy se mění na oligoglykany s nízkým molekulovým číslem a proto jsou lépe vstřebatelné, povzbuzují práci makrofágů, které tvoří nerozlučnou složku imunitního systému a značně posilují jeho obranné vlastnosti. Makrofágy, oproti bílým krvinkám vykazujícím omezené účinky v případě dlouhodobých nebo zákeřných nemocí, jsou schopny ničit patogenní faktory, včetně onkologických buněk.

REISHI vykazuje protinádorové účinky a stimuluje imunitní systém, což značně zvyšuje kvalitu života osobám, trpícím onkologickým onemocněním. Zmenšuje příznaky choroby a  napomáhá k sebeuzdravnému procesu. V Japonsku se z tohoto důvodu používá reishi jako prevence, léčení a terapie v onkologii.

Má vynikající vliv na oběhový systém. Zvyšuje průtok krve, jelikož tlumí srážlivost krve a tím snižuje nebezpečí vzniku trombóz, snižuje hladinu cholesterolu, snižuje krevní tlak, srdeční sval je schopen fungovat mnohem účinněji při nižším přídělu přiváděného kyslíku,. Zklidňuje nervovou soustavu, zmírňuje bolest, léčí artritidu, nespavost, hypertenzi, astma, bronchitidu, angíny a zlepšuje imunitní systém. Má antiseptické vlastnosti, pomáhá při určitých problémech s játry.

Výzkumy

Vědecký svět Západu má jiná kritéria pro prokazování účinnosti preparátů než Východ. Na Západě jsou platné exaktní klinické studie, na Východě stačí jako důkaz, že Reishi za posledních 4000 let pomohla miliónům lidí. Jediným problémem je, že se tato pomoc písemně nezdokumentovala. Na mnohých klinikách v Asii se dnes provádí studie na dokladování účinků reishi. Oblasti použití jsou však tak rozsáhlé, že potrvá více let než se nákladné zkoušky budou moci využít.

Připomeňme si dobu před dvaceti lety, kdy se akupunktura považovala za diskutabilní metodu a dnes i promovaní lékaři ze západních zemí odchází na několik semestrů do Číny, aby se naučili léčit pomocí jehel.

Současné výzkumy potvrzují, že složky obsažené v houbě Reishi mají pozitivní vliv na zlepšení kvality zdraví a prodloužení života. Ganoderma vykazuje tyto úcinky: protizánětlivé, hipotensivní, protialergické,protivirové, protinádorové, hypoglykemické a stimuluje imunitu.

Klasická terapie nádorového onemocnění znala po celá desetiletí tři kroky osvobození pacienta od nemocných buněk – jmenovitě chirurgický zásah, chemoterapii a ozařování. Od jistého času se stále více opírá i o čtvrtý opěrný sloup. Rozumíme jím substance, které podporují pozitivní reakce organismu.

Vliv Reishi na organismus napadnutý nádorovým bujením:

Unikátní vlastnosti a složení houby Reishi Vám dokáží navrátit ztracenou rovnováhu a udržet Vás tak až do vysokého věku skutečně v dobré fyzické i psychické kondici.